Programska Oprema


Kadar si je Aladin zaželel kakšno stvar, je preprosto podrgnil po svetilki in dal duhu ustrezen ukaz. Ko je duh ukaz izvršil, se je vrnil k Aladinu in ga vprašal, ali ima še kakšno željo. ta mu je dal nov ukaz in nato še naslednje, dokler velikan ni opravil celotnega dela. Podobno poteka tudi delo v računalniku, le da ukaze, ki naj jih izvrši računalnik, predhodno pripravimo in enega za drugim nanizamo v program. Skupek vseh programov, ki jih uporabljamo pri obdelavi podatkov z računalnikom, imenujemo programska oprema računalnika (software).
Programsko opremo lahko izdelamo sami. Ker pa je njena izdelava zapletena in dolgotrajna, večino programske opreme raje kupimo. Z nakupom pa ne postanemo lastnik programov, ampak dobimo le dovolilnico oziroma licenco za njihovo uporabo na enem računalniku. Ko izide nova različica programa, lahko vsoj program po ugodnejši ceni nadgradimo, staro različico pa postavimo v omaro, kjer se bo na njej začela nabirati zgodovinska patina.
Nekateri programerji nudijo svoje programe tudi brezplačno v preizkus. Če je uporabniku program všeč, pošlje avtorju kupnino, avtor pa mu dostavi priročnik in licenco. Programi, ki prihajajo na ta način, sopreizkusni programiJavni programi pa so povsem brezplačni. Avtorji, so jih izdelali z željo, da bi bili dostopni kar najširšemu krogu uporabnikov, zato za njihovo uporabo ne zahtevajo nobenega nadomestila.
Ker so obdelave, ki jih opravljamo s programi, lahko zelo različne, je različna tudi programska oprema. Delimo jo v:
  • sistemsko programsko opremo;
  • uporabniško programsko opremo. 

Ni komentarjev:

Objavite komentar